pěšky

v Českých Budějovicích a okolí

na Hluboké nad Vltavou a okolí

v Týně nad Vltavou a okolí

na Orlické přehradě 


Za památkami jako pravý Budějčák

Klenotem Českých Budějovic je historické jádro města s řadou cenných církevních a světských staveb. Užijte si procházku po pamětihodnostech jihočeské metropole. 

Trasa: Náměstí Přemysla Otakara II. - Katedrála sv. Mikuláše/Černá věž - Piaristické náměstí - Rabenštějnská věž - Slepé rameno Malše - Železná panna - Biskupská ulice - Náměstí Přemysla Otakara II. 


Do parků Českých Budějovic

Pobýváte v Českých Budějovicích nebo v jejich blízkém okolí a přemýšlíte, kam se vydat na procházku? Nemusíte hned vyrážet mimo město, abyste si užili přírodu. Přímo v Českých Budějovicích se nachází několik parků ideálních pro odpolední procházky, běhání, inline bruslení a další aktivity. ZDE můžete najít několik tipů na městské parky v Českých Budějovicích, které jsou oblíbenými místy k aktivnímu i pasivnímu odpočinku pod širým nebem. 


NS Člověk a krajina - Za poznáním krajiny Českobudějovicka

Užijte si příjemnou procházku po nové naučné stezce Člověk a krajina a seznamte se s lidskými zásahy do krajiny Českobudějovicka v době minulé i současné a jejich vlivem na její podobu. Stezka dlouhá 6 km vás povede z Nemanic do Rudolfova a zabere vám přbližně 4 hodiny času včetně zastávek u informačních tabulí. Zpět se můžete vydat po stejné trase, anebo využít autobusové spojení z Rudolfova do Českých Budějovic a Nemanic. Více ZDE.


NS Cesta kolem hornického města 

Víte, že se na Českobudějovicku dříve dolovalo stříbro? Stříbrné doly se nacházely v městečku Rudolfov nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se na novou naučnou stezku Cesta kolem hornického města. Jak už napovídá její název, jejím tématem je hornictví. Na 13 stanovištích s informančními panely získáte ucelený přehled o počátcích hornictví na Rudolfovsku, jeho rozvoji a úpadku. Více informací ZDE.


Toulky zámeckým parkem

Zámek Hluboká obklopuje rozsáhlý zámecký park, který zde vznikal v letech 1840 - 1871 v době přestavby barokního sídla v novogotický zámek. Užijte si pod korunami stromů romantickou procházku. Vydat se můžete nové naučné stezce, jež zámeckým parkem prochází. Trasa začíná u hotelu Štekl, vede kolem zámku a pak dál do parku. Na celkem 10 zastaveních se seznámíte se zajímavostmi z historie a současnosti parku i krajiny Hlubocka. Stezka je dlouhá 2,5 km, fyzicky nenáročná a zvládnete ji i s dětskými kočárky. 


Kolem Bezdreva a po hrázi Vrbenských rybníků

Tento nenáročný výlet vás provede rovinatou krajinou kolem malebných jihočeských rybníků a je vhodný nejen pro cyklisty, ale i pro pěší. Během výletu se můžet vykoupat, ochutnat výborné pivo, vyrazit do zoo nebo za poznáním na hráze Vrbenských rybníků. Více informací ZDE.


Vltavská pěší stezka 

Vydejte se na procházku po Vltavské pěší stezce, na které si užije nejen hodně zábavy, ale jež vám přinese i poučení. Stezka začíná cca 300 metrů od mostu do části Hluboká Zámostí a vede malebným prostředím podél řeky Vltavy. Na trase dlouhé 2 km vás čeká 17 stanovišť určených k relaxaci, aktivnímu odpočinku, ale také poznávání místního biotopu díky informačním tabulím. Více informací ZDE.


Z Hluboké na Karlův Hrádek

Vydejte se za poznáním i objevte nejen dobře známý zámek na Hluboké, ale i nedalekou zříceninu Karlův Hrádek, nacházející se poblíž vorařské vsi Purkarec. Ke zřícenině se dostane po červené turistické trase Hluboká nad Vltavou - Purkarec. 


Poznejte Týn nad Vltavou a okolí

Navštivte malebné jihočeské město ležící na soutoku Vltavy a Lužnice a poznávejte krásy jeho okolí. Vydat se můžete po několika značených turistických trasách, které vás zavedou do centra města i jeho vzdálenějšího okolí. Vybrat si můžete i ze čtyř (cyklo)turistických tras po naučných infotabulích, které vás provedou po nezjajímavějších místech v Týně nad Vltavou a jeho blízkém i vzdáleném okolí. 


NS Semenec

Od rozhledny Semenec, jedné z nejmenších u nás, u Týna nad Vltavou se vydejte po více než pětikilometrové naučné lesní stezce Semenec. Stezka vede krásnou jihočeskou přírodou, převážně lesem a nad soutokem řeky Vltavy a Lužnice. Na 10 zastaveních s informačními tabulemi se dozvíte místní historické souvislosti a pověsti, přírodní zajímavosti a informace o lesním hospodářství. Více informací ZDE.


NS Na Onen Svět 

Stezka na Onen svět se proplétá typickou malebnou jihočeskou krajinou s mnoha zajímavými místy, kde mají turisté možnost setkat se s řadou technických, kulturních a historických památek. Trase vede po stávající turistické stezce z Týna nad Vltavou údolím řeky Lužnice přes Bechyni až ke Stádleckému městu, kde se odklání směrem na Milevsko a končí na Onom Světě u obce Kovářov. Se svými 66 km se jedná s největší pravděpodbností o nejdelší naučnou stezku v České republice. Více informací ZDE.


NS Za neznašovským kohoutem 

Naučná stezka kolem Neznašova u Týna nad Vltavou turisty provede historickým, stavebním a krajinným bohatstvím této obce a jejího okolí. Tvar trasy v mapě připomíná obrys těla kohouta, který je erbovním znakem rodu Kořenských z Terešova, kterým patřil Neznašov a jeho část Kořensko od konce 15. století. Návštěvníky čeká příjemná 5, 5 km procházka a na své si přijde téměř úplně každý. Všechny informace o historických, přírodních či technických zajímavostech na trase jsou shrnuty na 12 informačních tabulích. Sílu na další cestu můžete načerpat na 7 dřevěných odpočívadlech, která jsou vybavena interaktivními výtvarnými dřevěnými prvky. Více info ZDE


NS Orlík - Zvíkovské podhradí

NS spojuje dva hrady, Orlík a Zvíkov. Vydejte se na celodenní výlet od hradu ke hradu po březích Orlické přehrady. Celkem na trase potkáte 15 informačních tabulí, které vás seznámí s historií krajiny, přírodovědnými zajímavostmi, chráněnými rostlinami a živočichy, které můžete potkat podél Vltavy. Trasa je značena zelenobílými značkami. NS je dlouhá 26 km a překonat ji vám zabere hodně času, zvlášť pokud hodláte navštívit oba hrady. Je tedy možné si ji rozdělit na dva dny. První den ze Zvíkova na Orlík a druhý den prohlídka zámku Orlík, přesun lodní linkou zpět na Zvíkov a prohlídka dalšího hradu.